co było przed tauzenem

Co było przed Tauzenem?

Choć Osiedle Tysiąclecia ze swoimi Kukurydzami stanowi niewątpliwie jeden z symboli Katowic, to przecież istnieje dopiero od niespełna 60 lat. Co działo się na tym terenie przed wkopaniem pierwszej łopaty pod zabudowę osiedlową? Jeśli jesteście ciekawi co było przed Tauzenem, zapraszamy do lektury!

Co było przed Tauzenem – początki osadnictwa

Pierwsi mieszkańcy na tym terenie pojawili się już w XVII wieku, wraz z założeniem niewielkiej kolonii Sośnina. Ówcześnie nie był to teren Katowic, a gminy Dąb. Przez około sto lat na obszarze kolonii wydobywano rudę żelaza, która stanowiła zaopatrzenie okolicznych kuźnic. Wraz z ich zamknięciem, teren nabrał typowo rolniczego charakteru.

Katowice_obszar_Os._Tysiąclecia_1926

Co było przed Tauzenem – dalszy rozwój

Liczba mieszkańców okolicy zwiększyła się w 1826 roku, kiedy założono kolonię Bederowiec, przynależącą do Królewskiej Huty (dawna nazwa Chorzowa). Pod koniec XIX działał na jej obszarze młyn i stolarnia, oba napędzane wynalazkami tamtych czasów – silnikami parowymi. Już 1898 roku uruchomiono poprzedniczkę dzisiejszych tramwajów – kolej wąskotorową – kursującą między katowickim rynkiem a Królewską Hutą.

co było przed tauzenem

Co było przed Tauzenem – lata międzywojenne

Po powstaniach śląskich Katowice zaczęły prężnie się rozwijać. Do miasta przyłączono wtedy wiele okolicznych osad, w tym Sośninę i Bederowiec. Niestety, przełom lat 20. i 30. przyniósł Wielki Kryzys, a wraz z nim zubożenie części ludności. Na terenie Bederowca powstawały wtedy baraki dla najuboższych, bezdomnym i bezrobotnych mieszkańców miasta. Nie doprowadzono do nich prądu ani kanalizacji, dlatego zwane były Egiptem lub Marokiem (stąd nazwa stawu Maroko!).

Po wojnie władza ludowa podjęła decyzję o wybudowaniu osiedla, na którym zamieszkało ponad 20 tysięcy osób. Jak do tego doszło? O tym przeczytacie w naszym wpisie „Odkrywamy, jak powstało Osiedle Tysiąclecia!”.