Czy w dzisiejszych czasach potrzebne są jeszcze telefony stacjonarne?

Wyobrażacie sobie życie bez komórki? Dla wielu z nas bycie poza zasięgiem to katastrofa, a pierwszy telefon komórkowy dostają już kilkulatki. Mimo to, w niektórych domach i firmach wciąż można spotkać telefony stacjonarne. Czy naprawdę ktoś z tego jeszcze korzysta? Dlaczego? Przekonajcie się!

Telefony stacjonarne – dla osób starszych

Postęp technologiczny siłą rzeczy związany jest zawsze z młodszymi pokoleniami. Osobom starszym często trudno jest nadążyć za zmieniającym się światem, a uczenie się obsługi coraz to nowych urządzeń stwarza problemy. Dlatego wielu seniorów wciąż woli korzystać z telefonu stacjonarnego, którego obsługa w porównaniu ze smartfonem jest łatwa i od dawna im znana. Jako pokolenie pamiętające czasy kiedy dostęp do jakiegokolwiek telefonu był luksusem, nie czują również potrzeby bycia stale w zasięgu, stąd telefon mobilny dla wielu z nich jest zbędny.

Telefony stacjonarne – dla firm

Mimo że udział telefonów stacjonarnych w rynku drastycznie spada, to spadek ten jest dużo mniejszy wśród klientów biznesowych niż indywidualnych. W wielu firmach na biurkach nadal stoją aparaty telefoniczne. Zwykle są to przedsiębiorstwa działające od lat – numer telefonu, który nie zmienił się przez lata, jest jedną z ich unikatowych cech. Wiele osób może znać go na pamięć i w ten sposób kontaktować się z firmą, a zlikwidowanie go oznaczałoby utratę części klientów.

Telefony stacjonarne

Telefony stacjonarne – do rozmów międzynarodowych

Z telefonu stacjonarnego na abonament często nie rezygnują osoby, które utrzymują stały kontakt z bliskimi mieszkającymi za granicą, a nie korzystają z rozmów przez Internet (zwykle też są to osoby starsze). Oferty operatorów komórkowych są coraz bardziej korzystne, jednak to wciąż międzynarodowe połączenia z telefonów stacjonarnych są tańsze i bardziej opłacalne.

Telefony stacjonarne – w pakiecie

Wiele osób posiadających telefon stacjonarny w domu decyduje się na niego z powodu oszczędności. Dostępne na rynku pakiety typu Internet + telewizja + telefon często są bardziej opłacalne, niż wykupienie dwóch pierwszych usług z osobna. W takim wypadku, nawet jeśli telefon stacjonarny nie jest zbyt często używany, praktycznie nic nie kosztuje, a może pomóc obniżyć rachunki za korzystanie z komórki.

Z pewnością za jakiś czas telefony stacjonarne przejdą do historii, tak samo jak budki telefoniczne – ostatnie mają zniknąć z Polski w tym roku. Nie stanie się to jednak w najbliższej przyszłości, a raczej dopiero wtedy, kiedy starszym pokoleniem będą dzisiejsi użytkownicy smartfonów.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: