zasady tworzenia haseł

Zasady tworzenia haseł

Wielu z nas nie chroni odpowiednio swoich kont, gdyż uważamy, że nie będą one interesujące dla hakerów. Większość z nich decyduje się jednak na włamanie do zwykłego Kowalskiego – bo ten najczęściej ma małą wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie i nie stosuje odpowiednich środków, by je zapewnić. Jak więc powinniśmy tworzyć hasła, by maksymalnie chronić nasze dane? Oto podstawowe zasady tworzenia haseł.

zasady tworzenia haseł

Po pierwsze, musimy zrozumieć jak działają hakerzy. Często postrzegamy ich jako odizolowanych od społeczeństwa przestępców. Powinniśmy jednak zdawać sprawę z faktu, że hakerzy doskonale znają i rozumieją mechanizmy działania człowieka. A większość z nas postępuje tak samo – stąd z łatwością przychodzi im łamanie haseł, a także wyłudzanie danych. Podczas próby kradzieży konta, cyberprzestępca w pierwszej kolejności zastosuje taki sam schemat, jak w stosunku do innych osób, a jeśli napotka opór (w postaci np. bardziej skomplikowanego hasła) – najczęściej rezygnuje.

Zasady tworzenia haseł – stosuj różne hasła

Jak możemy bronić się przed atakami? Przede wszystkim nigdy nie stosujmy tego samego hasła na różnych stronach. Raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa podają, że ma to miejsce w przypadku aż 75% internautów! W takim przypadku przejęcie hasła z jednego serwisu daje hakerowi dostęp do większości naszych kont. Absolutnie nie powinniśmy używać także banalnie prostych (i co gorsza, najpopularniejszych) haseł jak “123456”, “qwerty”, “hasło”, “abc123” czy “1111”.

Zasady tworzenia haseł -hasło musi być skomplikowane

Ponadto, do tworzenia haseł nie stosujmy naszych danych osobowych, zainteresowań czy hobby, nawet jeśli kombinacja wydaje nam się z pozoru trudna. Błędem jest stosowanie daty urodzenia (nawet w odwrotnej kolejności), imienia zwierzaka lub nazwy ulubionego zespołu. Takie dane haker może przecież uzyskać z naszego profilu w mediach społecznościowych. Pamiętajmy również, że hasła, które są łatwo zapamiętywalne dla nas (bo składają się z dobrze znanych nam fraz), są także łatwe do złamania przez hakera.

 

zasady tworzenia haseł

 

Jak więc stworzyć bezpieczne hasło? Po pierwsze, powinno ono liczyć minimum 8 znaków – na niektórych portalach jest to już standardowy wymóg przy zakładaniu konta. Po drugie, w haśle nie stosujmy naszych danych, nie korzystajmy też z popularnych i łatwych kombinacji. Bezpieczne hasło będzie się składać z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Aby ułatwić nam zapamiętywanie, możemy stworzyć własny kod, polegający na podmianie pewnych liter na odpowiadające im znaki (np. “p|e$@z0r” zamiast “piesazor”). Hasło na każdej stronie powinno być inne, dla pewności najlepiej zmieniać nasze dane dostępowe co kilka miesięcy.

Posiadanie konta jest obecnie konieczne niemalże na każdym portalu – od portali zakupowych po serwisy informacyjne. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, możemy usunąć niepotrzebne nam konta. Pamiętajmy także, że lepiej zapobiegać niż leczyć – warto zmienić hasła na trudniejsze zanim ktoś włamie się nam na konto i wyrządzi realne szkody.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Tabnabbing – co to takiego?
  2. Otwarte sieci wi-fi – czy mogą być niebezpieczne?
  3. Media społecznościowe i związane z nimi zagrożenia