e-banki blog

E-banki – czy są bezpieczne?

Internet pełną parą wkracza w kolejne obszary naszego życia, a ilość spraw, których nie da się załatwić przez sieć z każdym rokiem maleje. Nikogo już nie dziwią zakupy robione przez Internet czy wysyłanie dokumentów mailem zamiast tradycyjną pocztą. Coraz popularniejsze stają się również e-banki, jednak czy są bezpieczne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

E-banki – kto z nich korzysta?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że zdecydowaną większość użytkowników internetowych usług bankowych stanowią młodzi ludzie. Z badań przeprowadzonych przez Gemiusa wynika, że to osoby w wieku 18-34 najczęściej korzystają z banków on-line. Większość z nich od dziecka korzysta z Internetu, więc z reguły nie mają obaw związanych z jego bezpieczeństwem. Wydaje się, że to najprostszy i zarazem najszybszy sposób załatwienia spraw bankowych, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejce.

E-banki – korzyści

Podstawową korzyścią, jaką oferują e-banki jest ich dostępność. Bez wstawania z fotela, w każdej chwili możemy sprawdzić stan konta, wykonać przelew lub inną transakcję, nie ograniczają nas godziny pracy oddziału ani jego odległość. Coraz więcej banków oferuje również aplikacje mobilne, dzięki którym dostęp do naszego konta jest jeszcze szybszy i wygodniejszy, bo przecież telefon mamy przez większość dnia w zasięgu ręki. Kolejny plus to brak opłat. Banki chcąc zachęcić użytkowników do transakcji internetowych, często wprowadzają opłaty za te same działania realizowane w oddziale banku.

e-banki

E-banki – bezpieczeństwo

Niestety jak to z reguły bywa przy wszelkich działaniach w Internecie, zwłaszcza w przypadku korzystania z banku online, musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Oczywiście instytucje świadome internetowych zagrożeń stosują szereg zabezpieczeń takich jak:

  • indywidualny identyfikator klienta oraz hasło lub kod PIN
  • podwójne logowanie do konta
  • protokół szyfrowania transmisji danych w Internecie – SSL
  • dostęp w oparciu o certyfikaty
  • możliwość potwierdzania transakcji kodem wysyłanym SMS’em
  • automatyczne wygasanie sesji po okresie nieaktywności użytkownika

Nie da się ukryć, że również my musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego konta, ponieważ może okazać się, że sami stwarzamy zagrożenia. Najbardziej podstawową kwestią jest zabezpieczenie dostępu do konta poprzez silne hasło. Na naszym blogu znajdziecie wpis o zasadach tworzenia haseł, które doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Musimy też pamiętać, że takie instytucje jak banki nigdy nie żądają od nas podania danych dostępowych za pośrednictwem maila, więc jeżeli otrzymamy taką wiadomość, należy natychmiast oznaczyć ją jako SPAM. Kolejna kwestia to sieć, z której korzystamy logując się do banku. Zawsze powinno to być zaufane połączenie, więc odpadają otwarte sieci Wi-Fi w restauracjach czy centrach handlowych.

e-banki

Niestety może się okazać, że ani silne hasło, ani bezpieczna sieć nas nie uchroni przed zagrożeniem, musimy również uruchomić swoją czujność i spostrzegawczość. Niedawno pisaliśmy czym jest tabnabbing i jak się przed nim chronić. Tego typu ataki hakerskie mają miejsce najczęściej właśnie na stronach banków. Jeżeli padniemy jego ofiarą i tego nie zauważymy, to sami wręczymy hakerowi nasze dane wraz z pieniędzmi na koncie.

Istnieje również kilka obszarów, które, choć nie są bezpośrednio związane z korzystaniem z banków online, to mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Każdy komputer powinien być zabezpieczony antywirusem, który umożliwi skanowanie jego zawartości pod kątem wirusów, robaków itp. Kolejna rzecz, która również tyczy się antywirusów, to instalowanie legalnego oprogramowania z pewnego źródła. Jak już zapewne wiecie, ściągając nielegalne programy możemy nieświadomie pobrać np. dodatkowe oprogramowanie, które będzie śledziło nasze poczynania w sieci. Powinniśmy również pamiętać o wykonywaniu aktualizacji systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, jak i samego programu antywirusowego. Wraz z aktualizacjami poprawiane są zabezpieczenia chroniące nas przed najnowszymi zagrożeniami.

Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych zagrożeń, mogłoby się wydawać, że e-banki nie są najlepszym pomysłem. Należy jednak podkreślić to, jak duży wpływ na poziom bezpieczeństwa mamy my sami. Przestrzegając podstawowych zasad, które pewnie dla wielu z Was wydają się oczywiste, oraz zachowując zdrowy rozsądek, nasze finanse będą bezpieczne. Nie da się ukryć, że przy obecnym, niezwykle szybkim tempie życia, nowe technologie przychodzą nam z pomocą i warto z nich korzystać.